piątek, 21 kwietnia 2017

Varanasi – galeria murali

Varanasi, jedno z najstarszych miast świata, położone nad świętą rzeką Gangą, według legendy zostało założone przez hinduskiego Boga - Śiwę.
Sadhu, hinduscy wędrowni asceci, dążący swoim życiem do osiągnięcia wyzwolenia, tłumnie przybywają do Varanasi, by w świętym mieście modlić się i żyć przestrzegając ściśle zasad religii.
Miasto nieodłącznie kojarzy się z przemijaniem, śmiercią, kremacją i wyzwoleniem. Kondukty pogrzebowe stale przybywają na ghaty, by dokonać kremacji zmarłych, którzy z tego najważniejszego miejsca w Indiach udają się w swoją ostatnią podróż.
Na ghatach, kamiennych schodach prowadzących do rzeki, nieustannie toczy się życie. To miejsca spacerów, towarzyskich spotkań, ślubów, medytacji, rytualnych, oczyszczających kąpieli w rzece Gandze. Tutaj też pierze i suszy się ubrania, tutaj się żyje, tutaj się umiera.
Turyści zainspirowani klimatem i atmosferą tego magicznego miasta, jego legendą, tworzą na murach otaczających ghaty niezwykłe murale. Idąc wzdłuż schodów można poczuć się jak w galerii, która swoimi obrazami oddaje ducha tego miasta. Trochę szalonego, na pewno wyjątkowego, otulonego dymem stale palących się stosów.
Pobyt tu skłania do myślenia o swoim życiu i o przemijaniu.

Zobaczcie sami jak turyści oddają w swoich pracach atmosferę miasta:




Ghaty w Varanasi



Sai Baba – indyjski mistrz i nauczyciel duchowy, jogin, przez swoich wyznawców uważany za Awatara samego Boga Śiwy.


Mural przy jednej z dwóch ghatów kremacyjnych

Śiwa – hinduski Bóg, symbolizuje unicestwiający i odnawiający aspekt boskości.

Ganeśa, syn Śiwy i Parwati, usuwa wszelkie przeszkody i zapewnia powodzenie
w najróżniejszych przedsięwzięciach. Uznawany jest za Boga obfitości i dobrobytu


Sadhu




Swastyka jest jednym ze starożytnych i uniwersalnych symboli, niefortunnie zaadoptowanym przez Hitlera i w Europie czy Ameryce kojarzy się wyłącznie z nazizmem.

To symbol powrotu do źródeł. Symbolizuje słońce i kosmos, wszelkie życie, będące ciepłem, ogniem, spaleniem i obrotem. Oznacza też nieskończoność.
W Azji symbol swastyki jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności.
Swastykę zobaczycie w Świątyniach hinduskich, buddyjskich, ale też na trawnikach przy napisie welcome, w zdobieniach ścian czy na t-shirtach noszonych przez Azjatów.
Swastyka może mieć ramiona skierowane w lewo lub w prawo. Prawoskrętna jest kojarzona najczęściej z kultami solarnymi jako symbol ognia i Słońca, jako talizman przynoszący szczęście.
Lewoskrętna jest znakiem nocy i magii. W hinduizmie jest emblematem przerażającej Bogini Kali, w budyzmie prawoskrętna swastyka jest „pieczęcią serca Buddy” i dlatego często można ją zobaczyć na piersiach figur Oświeconego. W starożytnej, prebuddyjskiej religii bon oznacza wieczność lub niezmienność.





ten mural skojarzył nam się z albumem "The Wall" Pink Floyd






Om – najświętsza sylaba hinduizmu. Jest pierwotnym hymnem, postrzegana jak dźwięk powstania Wszechświata. Transcendentalna wibracja. Za świętą uznawana jest także w buddyzmie. Om najważniejsza mantra, pierwotny dźwięk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz